ÚVOD DO POURING TECHNIKY

ÚVOD DO POURING TECHNIKY

Zabudnite na štetce a pripravte sa na vstup do farebného sveta (pouring) fluid artu!

 

Toto je úplne nový spôsob použitia akrylu na vytváranie umeleckých diel, ktoré sú zakaždým úplne jedinečné.

Experimentujte s rôznymi pouring technikami a sledujte, ako farby tečú. 😍

Túto techniku akrylovej maľby zvládne doslova každý. Stačí mať po ruke kvalitné akrylové farby a dobre pripravený podklad pre želaný výsledok. 

Začnite so ZÁKLADNOU VÝBAVOU PRE POURING techniku : S pouring médiom, maliarskym povrchom na ktorý budete farby liať, mixovacími pohárikmi (najlepšie plastové), mixovacími drevenými paličkami a silikónovým olejom budete môcť používať svoje obľúbené akrylové farby úplne novým spôsobom! V pouring technike odtiene akrylových farieb krásne vyznejú! Pre výber konrétnych odtieňov odporúčame vybrať si z akrylových farieb na kusy. Ak si chcete pouring vyskúšať a ešte neviete či Vás táto technika pohltí, skúste siahnuť po akrylových farbách v sade. V oboch prípadoch je možné z jednotlivých akrylových farieb vytvoriť nové odtiene, čo je super ! Aby si túto techniku mohli užiť aj úplní začiatočníci, môžu využiť napríklad aj hotový set farieb pripravených pre pouring. Je to rýchle, jednoduché a zábavné! Každý hobby umelec si môže okamžite užiť fascinujúce prúdenie a zlievanie farieb a dosiahnuť perfektný výsledný efekt. 

Ako nástroje na experimentovanie s efektmi môžte využiť aj špachtle, špongie aj iné materiály ktoré Vás napadnú, pretože kreativite sa medze nekladú.

 

 

Je v pouring maľbe potrebné použiť pouring médium? - Áno, práve toto médium vytvára úžasné efekty, keď ho zmiešate s akrylovými farbami, umožní to vytvoriť rovnomerný prietok farieb s hladkým povrchom. Takisto neodporúčame vynechať silikónový olej, ktorý je dôvodom vzniku krásnych buniek. Pridajte dve až tri kvapky silikónového oleja do každej farby, ktorú zmiešate, aby ste podporili tvorbu buniek vo vašom diele.

 

 

Aby ste zakaždým dosiahli požadované výsledky, kľúčom je konzistencia! Pred začatím nalievania sa uistite, že ste farby pripravili správne. Experimentujte s konzistenciou, pretože každé akrylové farby sa mierne líšia v hustote a krycej schopnosti. Konzistencia by mala byť ako teplý med a mala by spadnúť z tyčinky jedným prúdom bez toho, aby sa tok samovoľne prerušil.

Dôkladne zmiešajte jeden diel akrylovej farby s dvoma dielmi pouring média. Aj keď existuje množstvo ďalších techník, ktoré môžete vyskúšať, začnite so základným mixom. Aj keď je pouring technika jednoduchá a zvládnu ju aj ľudia ktorí nemajú skúsenosti v maľbe, efekty budú neuveriteľné!

 

 

Malá rada :

Nalievanie farby je nepredvídateľná technika a je to skvelý spôsob, ako vedome urobiť neporiadok . 🤔

Preto ešte budete potrebovať:

* Domáce bežne dostupné čistiace prostriedky (hubka, uterák alebo vedierko s mydlovou vodou)

* Gumové rukavice

* Škrabka alebo kúsok acetátu na stieranie farby

* Prázdne fľaše, alebo poháre na zber prebytočnej farby.

 

 

Pouring umenie môže byť chaotické – ale to je na tom zábava!

 

Chráňte svoj pracovný priestor čistým obrusom a noste spomínané rukavice, aby ste mali ruky čisté. 

Akonáhle začnete nalievať, farba začne schnúť, takže buďte pripravení a uistite sa, že všetky potrebné farby, materiály a nástroje sú na dosah ruky.

 Odkvapkávacia tácka (alebo ľubovnoľný podnos) je nevyhnutná pri tejto technike! Zachytí všetku prebytočnú stekajúcu farbu, udrží vašu pracovnú plochu čistú a minimalizuje plytvanie farbou.

 

TIP: Použite maskovaciu pásku pozdĺž okrajov plátna, aby ste ich udržali čisté, alebo okraje potom namaľujte, aby ste svoje umelecké dielo ozvláštnili.

 

 

POSTUP PRI LIATÍ FARIEB:

 

Krok 1: Umiestnite plátno na podpery v podnose, aby ste zachytili všetky kvapky. Na plátno je výhodou aplikovať základný náter, najlepšie bielej farby aby farby krásne vynikli. Po vyhotovení mokrého základného náteru pridajte vrstvy vopred pripravených farieb v plastových pohároch. 

 

Čo je základný náter a prečo ho potrebujem?
Základný náter je vrstva tekutej akrylovej farby, zvyčajne bielej farby, ktorá sa umiestni na plátno pred skutočným naliatím.

 

 

 

Sú na to tri dôvody:

1 - Na zabezpečenie mokrého hladkého povrchu pre pohyb naliatej farby.
2 -  Na poskytnutie ochrannej vrstvy medzi holým plátnom a naliatou silikónovou vymiešanou farbou.

3 - Silikónový olej môže poškodiť plátno alebo zanechať "diery" vo farbe bez základného náteru.

 

  Najlepší je biely základ plátna, pretože iné farby zmenia farbu Vašich nalievaných farieb, napríklad tmavohnedý základ zafarbí všetky ostatné farby hnedou. 

 Pri liatí farieb, ich striedajte v rôznych množstvách. Držte pohár s farbou a plátno spolu a otočte ich tak, aby bol pohár hore dnom na plátne. Nechajte pohár s farbou na chvíľu postáť.

 

Krok 2: Zdvihnite pohár a nechajte farbu vyplniť povrch plátna.

 

Krok 3: Voliteľné: Na vytvorenie ďalších buniek použite butánový horák na zahriatie oblastí farby. V oblastiach, kde sa používa butánový horák, budú bunky zreteľne viditeľné.

 

Krok 4: Nakloňte plátno, aby ste zakryli celý povrch farbou, týmto pohybom zároveň roztiahnete aj bunky. Hotové plátno nechajte schnúť cca 72 hodín na izbovej teplote.

Hotovú pouring maľbu je možné po kompletnom uschnutí prelakovať napríklad lakom v spreji, alebo živicou

 

Ako môžete opraviť neúspešnú pouring maľbu ?


Existuje niekoľko spôsobov, ako opraviť neúspešný akrylový pouring v závislosti od konkrétneho problému. Ak sa farby príliš zmiešali, môžete skúsiť pridať viac farby, aby ste vytvorili výraznejšiu farebnosť. Ak Vám vo farbe ostali vzduchové bubliny, môžete ich prasknúť pomocou teplovzdušnej pištole alebo butánového horáka. Ak je povrch nerovný, môžete ho po vysušení farieb skúsiť prebrúsiť a pridať ďalšiu vrstvu farby. Je dôležité experimentovať a nájsť to, čo najlepšie vyhovuje Vašej konkrétnej situácii.

Ak ste rozhodnutí začať s Pouringom, pevne dúfame, že sa Vám vytvorené kreácie budú páčiť! 

 

Pouringovej technike sa budeme na našom BLOGU ešte venovať,

preto neváhajte z času na čas nakuknúť na našu stránku pre nové tipy a nápady!

 

Klaudia

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť